Форма входу
Головна » Статті » ІПСШ

Сифіліс

Сифіліс - одне із самих заразних захворювань, переданих статевим шляхом, викликуване блідої трепонемою. Зараження відбувається статевим шляхом, а також вертикальним шляхом (від матері до плоду). Дуже рідко зараження відбувається побутовим шляхом, головним чином інфікуються маленькі діти, що мають тісний контакт із хворими батьками.

Перші симптоми звичайно з'являються через 3-4 тижні після інфікування: твердий шанкер (невелика безболісна ерозія чи виразка на щільній основі), що розташовується на статевих органах, в області заднього проходу чи в роті, збільшення найближчих до шанкеру лімфатичних вузлів. Іноді відзначається підвищення температури. Через кілька тижнів може з'явитися висипка на різних ділянках тіла і слизових оболонок. Якщо захворювання не лікувати, воно здобуває хронічний плин і може протікати багато років з поступовим розвитком важких поразок внутрішніх органів і нервової системи. Для сифілісу характерно хвилеподібний перебіг, коли періоди загострення змінюються мнимим благополуччям. Але й у цей період людина лишається заразною для навколишніх.

Чим небезпечний сифіліс?

У первинному періоді твердий шанкер у чоловіків може ускладнитися баланітом, баланопоститом, запальним фімозом, парафімозом.

У вторинному періоді може спостерігатися сифілітичне облисіння (на 3-5 місяці захворювання), поразка кіст, суглобів і окістя.

У третинному періоді відбувається необоротна деструктивна поразка внутрішніх органів (поразка м'якого і твердого неба, дужок, язика, ковтки з утворенням отворів, запалення кісті, окістя, остеоміеліти, гідрартрози й остеоартрози, поразка нервової системи, аорти, серця й інших органів).

Розрізняють наступні періоди сифілісу:

  • інкубаційний період - триває з моменту зараження до появи твердого шанкеру - 3-4 тижня (варіює від 10 до 80 днів). При застосуванні антибіотиків може подовжуватися.
  • первинний період - характеризується появою твердого шанкеру чи первинної сифіломи на місці впровадження блідих трепонем. Твердий шанкер являє собою щільне, червоне, безболісне утворення з ерозією (поверхневою ранкою) на верхівці. Навколо твердого шанкеру запальних змін, як правило, не спостерігається. На центральній частині твердого шанкеру може утворюватися щільний наліт сірувато-жовтого кольору. Діаметр шанкеру складає 10-20 мм. Локалізується шанкер найбільше часто на статевих органах: у вінцевій борозні, на голівці статевого члена, внутрішньому і зовнішньому листках крайній плоті; рідше - на шкірі мошонки і лобка, на великих чи малих статевих губах. Також шанкер може зустрічатися поза статевими органами - найбільше часто червоній облямівці губ, сосках молочні залози, у горлі (на мигдалинах).
  • вторинний період починається через 9-10 тижнів після зараження і триває від 3 до 5 років. Характеризується змінами шкіри, слизових оболонок, внутрішніх органів і центральної нервової системи. Основним проявом вторинного періоду є повторні висипання на шкірі і слизових (плями, папули, везикули і пустули), сифілітичне облисіння.
  • третинний період спостерігається через кілька років після зараження. У третинному періоді уражається шкіра, слизові оболонки, кісти, суглоби, внутрішні органи з необоротними змінами. Характеризується появою інфекційних гранулем - скупчень кліток у різних тканинах. Гранулема в шкірі називається гумою. Ці елементи руйнуються, що приводить до необоротних змін. Наприклад, при руйнуванні гуми розташованої в м'якому чи твердому небі утвориться отвір (перфорація).

Діагностика сифілісу заснована на:

  • вивченні скарг хворого, моменту їхнього виникнення, можливих причин;
  • даних огляду;
  • лабораторних даних (мікроскопічне дослідження відокремлюваного твердого шанкеру, серологічна діагностика - пошук антитіл, вироблюваних організмом проти блідої трепонеми - мікрореакція преципітації і реакція Васермана й ін.).

Лікування сифілісу проводиться тільки після встановлення діагнозу і підтвердження його лабораторними методами дослідження. Основним видом лікування є антибактеріальна терапія. Бліда трепонема найбільш чуттєва до антибіотиків групи пеніциліну (пеніцилін, біцилін - 1, 3, 5 і ін.). Також використовують при третинному сифілісі бийохинол. Небезпечно займатися самолікуванням сифілісу, тому що видужання визначається тільки лабораторними методами.

Категорія: ІПСШ | Додав: eNBe (17.02.2012)
Переглядів: 2007 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 66
Статистика